Ekonomik Kurtuluş Savaşı İçin Yol Haritası – 4. Bölüm

Değerli canlar,

Kese doldurmaktan başka bu hayatta beklediği kalmayanların gözleri kör, kulakları sağır ve akılları tutulmuş haldedir. Bu nedenle gaflet içinde ilahlaştırdıkları küresel sermayeye insanlıklarını, haysiyetlerini, benliklerini, şereflerini ve namuslarını kurban etmektedirler. Aydınlanmaktan önce uyanmak gerekir. Tedaviden önce teşhis ve tanı gerekir. Önceden de defalarca anlattığım gibi küresel sermayenin uygulamasının temelinde üç U uygulaması vardır: Uyuşturma, Unutturma ve Uyutma. Buna karşıt hakkın yanındakiler üç T uygulamasını sunar: Teşhis, Tanı ve Tedavi!

Hayatlarında en önceliği para olan paraya tapar halde olan kalpler arınmak için önce durum tespiti yapmalı ki hataları ve gaflet sebepleri anlaşılmalıdır. Teşhis etmeden, tanı koymadan ve tedavi olmadan şifa gerçekleşmez. Cehalet sadece okuma yazma bilmemek değildir. Cehalet aynı zamanda da bilgiye inanmamak, bilgiyi aramamak ve kullanmamaktır. Aslı inkâr ederek bir yere varmak mümkün değildir. Dileyen ders alır, dileyen almaz. Ancak her şeyin bedeli vardır.

Türkiye bu yüzyılın yıldızı olacaktır ve bunun için gereken bilgi ve insan birikimine sahiptir. Türk insanına bahşedilen mübarek Anadolu toprakları bereketin pınar başıdır. Ekonomide yerli ve milli olmaya karşıt olanlar, verimsizliği kader yapanlar ve üreticiyi müşküle sokanlar, beyin göçüne özendirenler bağımsızlık ve özgürlük düşmanıdır! Buna karşıt kurtuluşun ilk adımı akıl ve kalple birlikte uyanmaktır. Altyapı ve teknolojiyle, yerli ve milli üretimle, kendi enerji kaynaklarını kullanarak, güçlü orduyla, milli gücün tüm unsurlarını akıllıca kullanarak tam bağımsız olacağız!

Bu çerçevede mevcut ve gelecek enerji durumumuzla ilgili bilgiler paylaşacağım. Türkiye’nin mevcut ve yakın gelecekteki enerji durumu ve kaynaklarıyla ilgili bilgilere sahip olmadan ekonomik durum teşhisi yapmak ve sağlıklı öngörüde bulunmak mümkün değildir. Bu bilgileri okuyunca herkes neden küresel sermayenin Türkiye’ye bu şiddetle saldırdığını anlamış olacak. Bu tüm Türkiye ve Türk düşmanları için son saldırı fırsatıdır ama girişimleri başarısız sonlanacak! Tüm gaflete uğrayıp bu hain girişimlerin yanında yer alanlar da önümüzdeki yılda nasıl bir hata yaptıklarını anlayacaklar. Ben derim ki geç olmadan uyanın!

Küresel sermayenin insanlığa karşı kullandığı küresel salgın (plandemi) yüzünden doğalgaz toptan satış fiyatları uluslararası piyasalarda 5 ile 8 kat arası arttı. Geçen sene metreküpü spot piyasalarda bin metreküp doğalgaz 150$ iken bu sene 1300$’a kadar arttı. Şu anda fiyatı 1000$ civarında. 1 yıl öncesi plandemi yüzünden uygulanan kapanmalar üretimi nerdeyse durma noktasına getirdi. Dolaysıyla arz fazlasına sebep oldu ve bir sene öncesi tüm enerji emtia fiyatların büyük düşüşlerine sebep oldu. Örneğin geçen sene 40-45$ olan petrol varil fiyatı şu an 75-80$, kömürün tonu geçen sene 40-45$’iken bugün 200-240$ arası. Kapanmalar talep birikimine sebep oldu ve açılmalar sonrası hızlı toparlanmanın etkisiyle enerji emtia fiyatları sert yükselişler yaşadı. Petrol ve doğalgaz endüstrisi fiyatlar düştüğünde yatırımlarını asgariye indirir hatta durdurur. Dolaysıyla piyasa tekrar hareketlendiğinde yeniden yatırımlara ihtiyaç duyulur ama durduğu gibi birden harekete geçemiyorlar. Bu zaman gerektiriyor. Bu gecikmeli reaksiyon sürecinin birçok hammadde ve gıda içinde benzer geçerliliği vardır. Dolaysıyla küresel anlamda enerji, hammadde ve gıda ürünlerinde fiyat artışları yaşanıyor. Fiyatların normalleşmesi biraz zaman alacaktır. Burada özellikle petrol ve doğalgaz endüstrisinin yatırım iştahını kesen karbon salınım meselesi (küresel sermayenin insanlık üzerindeki devasa küresel ısınma algısı) özel bir durum olarak normalleşmeyi geciktiriyor.

Türkiye’de hane halkın %70’i doğalgaz kullanıyor. Türkiye dünyada en fazla doğal gaz tüketimini gerçekleştiren 7’nci ülke. Türkiye’deki toplam doğalgaz tüketiminin %32 hane halkı, %28 elektrik üretimi, %27 sanayi ve %13 hizmet ve enerji sektörü. Avrupa ülkelerin doğalgaz maliyetleri birbirine yakındır ve bizim maliyetimiz de aşağı yukarı Avrupa ülkelerin maliyetine yakındır. Mevcut yaşadığımız anormal fiyat artışlarına her devletin hazırlığı ve halkına yansıtması farklı. Mevcut anormal elektrik ve doğalgaz fiyat artışlarını Avrupa ülkeleri nihai tüketicilere yansıttı. Bazı ülkeler bir kısmı için hane halkına çekler dağıttılar. Türk devleti bu artışların ana payını hane halkına yansıtmıyor. Devletimiz hane halkına doğalgaz faturasının yalnız dörtte birini yansıtıyor ve böylece %75’ini karşılıyor. 100TL olan faturanız aslında 400 TL demek! Bunu yapabilme sebebimiz BOTAŞ’ın devletin elinde olması ve böylece dağıtımı kaynağından yönetebilme yetimiz. Devletimizin doğalgaz ve elektrikteki yükü bu sene 100milyar TL’yi bulacak.

Elektriğinde kaynağındaki fiyatın yarısını devlet karşılıyor. Ayrıca 2 milyon 400 bin sosyal yardımı desteği alan vatandaşların 150kWh kadar elektriğini devlet karşılıyor. Mart 2019’dan beri böylece bütçeden 6milyar TL katkıda bulundu.

Likit yakıtta ÖTV’yi sıfırlayarak devletimiz 65 milyar TL vergiden feragat ederek vatandaşa nerdeyse çıplak ürün fiyatını yansıtıyor. Böylece bu sene devletimiz vatandaşına doğalgaz, elektrik ve benzin faturasına yansıtmadığı miktar toplam 165 milyar TL. Bu kişi başı 2000 TL bir destek demek. Devletimiz fiyat artışını vatandaşa yansıtmıyor. Bu yükü devletimiz taşıyor ki vatandaşa yansımasın! Bunu bilmeyen vatandaşlar yurt dışının algı ajanlığını üstlenmiş yaygaracıların uzaktaki davulun sesi kulağa hoş gelir misaline kanıp gönlünü kirletmesin. Hayatın tamamı seçimlerden ibaret. Kurbanı oynamayı da seçebilirsiniz, sorun çözücüyü de. Seçim sizlerin!

 

Önümüzdeki günlerde Türkiye’nin enerji, hammadde, teknoloji, lojistik vb alanlardaki muhteşem girişimlerinden ve yatırımlarından bahsedeceğim…

Sevgiler…

 

Kaan SARIAYDIN

Bu gönderiyi paylaş

Comments (12)

 • Derviş

  Yorum yazanlarin bir cogu vatan anlamini hala kavramakta zorluk cekenler oldugunu goruyorum
  Yiyecek icicek gezicek parasi oldugu halde halen bu surecte kndi zevki refahini iyileşmesini istiyor.
  Bir bebeginizi kac yilda buyutup olgunlastiriyorsunuz?
  Yurumesi bile en az 9 ay

  Sizler turkiye cumhuriyetinden 10 gune 1 aya herseyi aninda 1 gecede şak diye kursun deli gbi para bassin istiyorsunuz.

  1 fabrikanin acilip tam istihdam saglamasi bile en az 5 yil halka yansimasi.
  Kucuk zaman dilimlerinde cok fzla sey bekliyorsunuz

  17 Aralık 2021 , 23:56
 • Dilek

  Hep bir düşman yaratmanız lazım hep bir dış güçler hiç iç güçlerin tasarruf yaptığı yok uçak üstüne uçaklar alanlar gereksiz yere saray üstüne saray yaptıranlar bir külliyenin yıllık yaptığı masrafı da görün lütfen bize porsiyon ufaltın diyenlerin yaşamlarına bakın nasıl ülkeyi kendi çıkarları için sömürdüğünü anlatmıyorsunuz beyazsarayda bile başkanın kişisel ve ailesinin masraflarını devlet ödemiyor herşeyi bizim sırtımıza yüklemeleri hoşunuza mı gidiyor en çok vergi veren Türk halkı reva mı bu ya Türk halkına Türk pasaportu yerlerde Suriye’nin parası bile bizden kıymetli yazık artık içimiz acıyor

  16 Aralık 2021 , 14:36
 • Hasret

  Kaan bey bu yazdıklarınız gerçek mi?bizim evdeki faturalar baya yüksek sizi takip edenlerden biriyim Devletimiz sağ olsun ama millet varsa devlet vardır yapılan dayatmalar ne olacak?avrupalı istediği yere tatile giderken biz metro parası düşünüyoruz ayrıca ülkemizdeki kurdan dolayı Azerbaycan Bulgaristan dan millet gelip bizim ülkemizde alışveriş yapıyor gündemden uzak kaldınız gibi geldi bana biz millet olarak yeterince fedakarlık yaptık bu yüz yıllardır böyle bu kadim devlet kadim millet geleceği bizde Türk beklenendir ama Türkün beli çok büküldü son üç yıldır yapılanlar ortada bu milletin bebekleri denek yapıldı üstelik yüksek doz uygulanarak insanlarımıza günde 16 hap yutturuldu yanlış tedavilerden bir sürü çevremde kalp krizi geçirerek öldü Milleti yaşat ki devlet yaşasın anlayışı bunun neresinde?Hak hukuk herşey çiğnendi intiharlar çoğaldı analizlerinizi sokağa inerek yapın bence benzin ve doğal gaz la karın doymuyor

  16 Aralık 2021 , 01:21
 • Gökbörü

  Bu ulke zorlu bir surecden geciyor mu evet sabretmemiz gerekiyor mu bu sabret me ile birlikte calismak gerekmiyormu evet amma velakin birileri tvlerde iktidar olursak bu yatirimlari projeleri durdurucaz die bas bas bagormiuorlarmi hemde avazi ciktiklari kadar bunlara prim verilmemesi lazim gelir

  16 Aralık 2021 , 00:32
 • ELİF UYGUN

  Bu durumda Türk’ün Türk’ten başka düşmanı yok.Bİlgilendirmeleriniz için teşekkür şer.

  16 Aralık 2021 , 00:04
 • Muhterem alhan

  Teşekkürler keşke bu yazdıklarınızı devlet millete broşür şeklinde cikartik dagitsa herkez neyin ne olduğunu bilse

  15 Aralık 2021 , 23:47
  • Ercan Yakışır

   Kaan bey Almanyadan sizin Takipçinizim, verdiğiniz veriler doğrudur, lakin Vatandaşın Gelir oranlarına göre Gaz, Benzin, kira oranlarını yazsaydınız, gerçek anlaşılırdı. 100 L benzin maaşa ( 2500 €) oranı 6,8% Türkiyede maaşa (4500 TL) oranı 22%

   21 Aralık 2021 , 15:27
 • Ramazan SU

  Çok değerli Kaan hocam .dediklerinize katılmakla beraber, o ülkelerin vatandaşlarının alim gücü ile de kıyaslamaniz daha doğru bir karşılaştırma olur.

  15 Aralık 2021 , 21:13
  • Akif kalafat

   Tşk Kaan Bey
   İnşallah herşey millet için iyi olur.
   Bir çok Yatırımlar yapılıyor inşallah onların da yakında millet faydasını görür.

   Saygılarla

   16 Aralık 2021 , 10:13
 • Metin Yılmaz

  Allah razı olsun Reis

  15 Aralık 2021 , 21:04
 • Muzaffer Akan

  Teşekkürler Kaan bey sayenizde çok güzel bilgiler ediniyoruz sizi hep takip ediyorum iyi akşamlar

  15 Aralık 2021 , 20:14
  • Önder

   Ülkemizin an itibariyle bir savaş içinde olduğunu ve bunun gerçekten kurtuluş savaşı olduğu aşikar..ama malesef küreselci libiler ülkemizin her alanında birer ahtapot gibi sarmış ve halkımızı da gerek satılmış medya,gerekse de sosyal medya üzerinden galyana getirmektedir..biraz aklı olan bunları zaten görür.ama malesef yıllardır eğitime de uzanan kirli eller sayesinde geleceğimize ışık olarak düşündüğümüz gençliğe de el atıp iyice yozlaşan, etrafından bi haber,robot gibi gençlik haline getiriliyorlar.bu çok tehlikeli.devletimizin biran önce başta eğitim olmak üzere derhal devrim yaparak alanlarımıza yerleşen bu küreselci şeytani düzenden derhal kurtulmalı..devletimizin bu tehlikeleri biliyor olup mücadele ettiğine inanmak istiyorum.sn cumhurbaşkanımız bu küreselci tehlike hususunda verdiği mücadeleyi halkına biraz detaylandırarak anlatmalı..çünki kandırılan,umutsuz insanlığımız var..bu mücadele çetrefilli olacak belli ki..ama sonuç ne olursa olsun kazanan türkiye olmalı..kürdü,lazı,çerkezi.. Vs vs ayırımı yapmadan topyekün birlik olarak bu küreselci şeytani akıl ile mücadele edip sonunda kazananın özgür türkiye olmasını canıgönülden temenni ederim..

   16 Aralık 2021 , 10:26

Yoruma kapalı.