Herbokologlar!

Sevgili canlar nasılsınız? Umarım kalbi güzel insanların hafta sonları güzel geçmiştir;

Sizler nasılsınız herbokologlar?! Ne diyorsunuz duyar gibiyim. Bu hafta dolar yine uçar falan teselli mi oluyorsunuz? Ah ah, annem yükselmez artık dolar falan yükselmez teselli olmayın. Yaktınız milleti hainler sizi… Adam güya hukuk profesörü, ekonomi konuşuyor; adam sağlıkçı, ekonomi konuşuyor; bir de öyle hararetli anlatıyor ki sanki tv programında değil savaş meydanında aslan parçası. Hukuk ünvanı profesör ama diğer konularda ünvanı “herbokolog”, her şeyden anlayan demek…

Tabi sadece bir kişi değil; ekranlarda cirit atan, hiçbir titresi olmayan, ekonominin e’sinden devletin d’sinden anlamayan, küresel strateji nedir bilmeyen, tarihini bile bilmeyen tarihsizler, talihsizler yaktınız milleti… 15’lerden 16,17’lerden insanlara dolarlar aldırdınız sonuç n’oldu? Hüsran!

Ee kılavuzu karga olanın burnu b… kurtulmaz demiş atalarımız…

Ben Dr. Kringo. Hani doların en tepe gördüğü zamanlarda bile sizlere “dolardan vaz geçin pişman olursunuz” demiştim… Size bir haber daha vermek için yazıyorum. İnanın ülkenin yönetimi sırf sizler aniden kalp krizleri geçirmeyin diye, bir anda toplu ölüm olmasın diye, bir anda daha aşağılara çekmiyor ha.. Çünkü parça parça can çekişe çekişe öleceksiniz. İnsanların gözünden gönlünden parça parça düşeceksiniz..

Güzel ülkemizin değerli temiz halkı; bakın dolar yükselir mi diye düşünmeyin. Yükselir diyene itibar etmeyin. İnanın şuan %50 olması gerekenden de yükseklerde. Umarım bu sözdeki şifreyi aldınız. Zararın neresinden dönseniz kârdır. Çıkın oradan, devletinizin sizi yönlendirdiği sisteme geçiş yapın. Bozun dolarlarınızı; hem düşünsenize kaybınız ne olacak ki? Bak şimdi dolarını bekletiyorsun neden? Yükselir diye ama ya düşerse korkusu yaşıyorsun. Be güzel kardeşim insana derler manyak mısın diye. Al koy vadeliye; eğer devletin garanti ettiği vade farkından fazla olursa döviz yükseltisi, onu da sana garanti ediyor. Yani sürekli acaba ne yapsam diye ne düşünüyorsun şizofren gibi durmadan dolar yükselir mi diye? Neden tedirgin yaşayacaksın, ne gerek var?

Bak tekrar anlatıyorum; örnek 30 bin doların var, yarın git bankaya TL cinsinden vadeye koy.. Örnek bir yılın sonunda TL aldığın mevduat kârın dolar karşısında daha az olursa, bunu devlet garanti karşılıyorum diyor. Artık acaba dolar n’olur diye beklemenin anlamı var mıdır?

Bu teklif karşısında hâlâ elinde doları bekletip acaba n’olur diye bekleyen arkadaşlara şunu söylemek istiyorum. Bekle sen bekle. Her gün parça parça eriyeceksin… Sonunda elindeki sıfır olacak ve sen bir daha tedavisi na-mümkün bir hasta gibi dolaşırsın ortalıkta..

Eee oh olsun size; düşmanın silahına mermi taşırsan döner seni böyle anlının çatısından vurur…

Sevgiyle kalın….

Dr. Kringo

Bu gönderiyi paylaş

Comments (16)

 • Cüneyt Petmezçiler

  Artık bir şekilde paradan para kazanma tefecilik dönemi sona ermeli. Küresel finans çetesini 7 tane yahudi ailesini ve onların buradaki uzantılarını artık zengin etmemeli. Onun için ticaret sanat zanaat tarım hayvancılık yatırım üretim istihdam ihracatın önünü açmak için devlet her türlü imkanı halka tanımalı. İnsanlar da artık tembellikten kurtulmalı. Yoksulluk sınırının altında olanlara da zenginler yardım etmeli. Faize zaten bulaşmamalı. Herkes de zekatını versin ki herkesin refah seviyesi 8 , 10 yılda yükselsin.

  30 Aralık 2021 , 15:34
 • Umit

  Gordugum en sacma yazi..

  28 Aralık 2021 , 00:55
 • Emre

  Ihracat la büyüme? Çin modeli? Ne oldu? Sanayici, ihracatçı müşterilerine fiyat kırdı. Yüksek kurdan hammade aldı. Neyin kafasını yaşıyorsunuz?

  27 Aralık 2021 , 14:34
  • Leiurus

   Sanayici içinde ihracatçı içinde hiçbirşey değişmedi. Daha doğrusu artı yönde onların işine geldi. Onlar zaten bütün anlaşmaları ödemeleri döviz üzerinden yapıyordu. Hatta inşaatçı bir tanıdığım var. 40 yıldır demir satın aldığım yerde demir-çelik kalmamış dedi. Neden dedim, dolar yükselince çinden almak yerine bazı avrupa ülkeleri bizden demir-çelik almış. Şuan inşaat sektörü uçuyor diyor. Hammaddeyi çinden alacak avrupalılar Türkiye’yi tercih ediyorlar. Bunun bir çok sebebi var. Yol masrafı neredeyse yarı yarıya düşüyor, bizimle ihracat anlaşması olan ülkelerden vergi almadığımızı herkes biliyor, döviz yüksek olduğu için satın alan firma kâr ediyor, hepsinden önemlisi çinden 1 ayda gelecek mal Türkiye’den 3-5 günde gidiyor. Yani bence siz biraş araştırın da öyle yorum yazın arkadaşım.

   27 Aralık 2021 , 15:15
 • Leiurus

  Hocam insanları devlet eliyle faize yönlendirdiğinizi biliyorsunuz değil mi? Gizli faiz bu işte. Hem RTE faize savaş açıyorum diyor hem de vadeli yani faize dayalı sisteme geçin devlet bunu karşılayacak diyor. Bakın tehlike burada. Eğer yatırım yaptığınız banka yada merkez bankası bunu karşılayacak derse anlarım ama devlet karşılayacak deyince durup düşünmek lazım. Faiz haram, vadeli hesaptan kayıp yaşanınca devletin sana vereceği para da faiz olduğu için o da haram. Faizi devlet verdiği için devletin kasasına giren para nerden geliyor diye düşündünüz mü? senin benim tüm çalışanların maaşından kesilen paradır bu. Yani helal iş yapıp devlete vergimizi vereceğiz ancak yıl sonunda vadeli mevduat kaybı olanlara benim maaşımdan kesilmiş helal paradan destek sağlanacak. Çok ama çok saçma. Diğer türlü eğer elinde dövizi olan varsa bunu alıp satıp kâr elde ediyorsa bunda bir behis yok. Haram bile olsa sadece kendi parası ve alım satım yaptığı kişiyi ilgilendirir. Devletin kasası işin içine soktuğun anda yarın bir gün öldüğünde ahirette sana sokarlar o paraları. Benden bir uyarı size.

  27 Aralık 2021 , 12:14
 • Aydın

  Bizim medyayı takıp ettim gercekten cok kanı bozuk hain var ülkede sonumuz iyi değil. Ülke bölünmüş birlik beraberlik sevgi saygı yok. Herkes birbirine küfür ediyor bağırıyor çağırıyor. Sevgi saygının olmadığı toplumların yerde çöküşü başlamıştır. Doları Erdoğan yükseltiyor diyenler var. Adamların dünyayı küresel şeytanın yönettiğinden haberi yok. Zamları doları herşeyi Erdoğan yapıyor diyorlar. Bu ülkede kara cahıl çok var zaten herşey onların yüzünden geliyor başımıza ellerine bir kitap alıp okumazlar. Onun bunun ağzına bakarlar kulaktan dolma

  27 Aralık 2021 , 00:06
 • Hülya

  Ah hocam ah eşim kıredi çekti bitkoinde bitti ukiyuzelli milyon para şimdide yeni çıkan yasayla elimiz boş evin üstüne çektiğimiz kırediyide ödeyemiyoruz dört çocuk çok zor hale düştük hocam Allah yardımcımız olsun inşaallah

  26 Aralık 2021 , 22:20
 • Belcika

  Ee peki bu HARAM degilmi
  Faiz haram
  Degilmi? Bunun gunahinida karsilicakmi devlet?

  26 Aralık 2021 , 22:14
  • Onur

   Zorla getir paranı faize koy mu diyor,dolar almanın verdiği zarar bundan daha fazla.Zaten bu doları ellerinde tutanların dini yok onlara göre paradan para kazanmak var bırak da böyle kazansınlar dolar almalarından iyidir.

   26 Aralık 2021 , 22:25
  • Ahmet Özkul

   Katılım diye bir şey var Albaraka da %15 üzeri kar payı veriyor. Ve devlet katılıma da bu mevduat sistemini yapacaklarını söyledi.

   26 Aralık 2021 , 22:36
   • omer

    katılım bankaları da kar payı adı altında verdikleri faizdir onlarda müslümanları öyle yiyor masal anlatmayın normal banka faizinin laciverti yani yapılan da dolaylı yoldan faiz artırmaktır .adına ne koyarsan koy madem faiz artıracaktın ne halt etmeye 18 e kadar getirdiniz doları herşeye zam geldi doları 18 e kadar getirince al bakalım akaryakıt zamlarını geriye almıyor üzerindeki vergiyi artırdı yine fiyatını düşürmedi hadi hiçbirşeyin fiyatı düşmedi ne faizi düşürdü nede halkına faydası oldu resmen kendi halkını soydu 18 e kadar çıkarıp tam 18 de kim sattıysa gerçek vatan haini o dur ha benim kenarda dolarım falan yok piyasadan alacağım var imalatçıyız biz aldığımız hiçbir hammaddenin fiyatı düşmedi . lojistik fiyatı düşmedi .bana kimse masal anlatmasın

    26 Aralık 2021 , 23:40
    • Leiurus

     Faiz direkt olarak paradan para kazanmak olduğu için haramdır. Burada bir ticaret yada alın teri yoktur, haram olmasının asıl sebebi budur Kredi çekip elinize nakit alıyor ve bu aldığınızı belirli bir süre sonra öderken üstüne koyuyorsanız bu faizdir. Katılım bankası ise bir malı sizin adınıza satın alır ve size bu malı kâr payı katarak satar. İkisi arasındaki en büyük fark budur. Eğer katılım bankası kâr payı adı altında faiz alıyor diyorsanız bugün 3 tl ye aldığı malı 4 tl ye satan kişiye siz haram iş yapıyor diyerek suizan yapmış olursunuz. Oysa ki dinimizde ticaret helaldir. Örneğin birisi sizden 1000 Tl mal alsın ve bunun parasını 1 sene sonra ödeyeceğim desin. Sizin bu malı o adama vermeden tezgahınızda 1 sene tutup 1 sene sonra satacağınız miktarı belirleyip vade farkı istemeniz son derece doğrudur. Ve buna faiz diyemezsiniz. Çünkü ortada bir mal var ve bu mal 1 sene sonra değer kazanacaktır. Siz zarar etme pahasına bu maldan vade farkı istemezseniz ona bişey diyemem. Ancak değer kazanacağı belli olan bir ürün içinde vade farkı almak dinimizce usule uygundur. Katılım bankası da bu mantıkla sizin satın alacağınız malı önce banka adına alır sonra size vade karşılığında kâr payı olarak biraz daha fazla bir miktara satar. İster malı hemen alır kullanmaya başlarsın istersen vadesi bittiğinde gider teslim alırsın. Ama neticede iki türlü de o mal artık senindir. Hatta bu vade bitene kadar otomobil aldıysan ruhsatında, ev aldıysan tapusunda malın sahibi banka olarak görünür. Vaden bittiğinde tapuda ruhsatta yenilenir ve artık malın sahibi sen görünürsün.

     Kısacası ele alınan nakit parayı öderken fark veriyorsan bu faiz, sana satılan bir mal üzerine konulan vade farkı yada kâr payı ödemesi ticaretin en temel helal düsturları arasındadır.

     27 Aralık 2021 , 14:01
   • Vatansever

    Faiz diyenler iyi bilmeliki devlet ne olursa olsun vatandaşına zararın olursa zararını ben karşılayacağım diyor. Parası değer kaybederse o değeri kaybetmesin diye para garantisi veriyor. Çıkıpda müftü gibi vaiz gibi diyanet gibi şeyh’ül-İslâm gibi vaaz vermeyin. Bırakın din işleri yüksek kurulu bu işe vaaz versin. Yada islam dinini kuranı iyi öğrenin samimiyetle

    30 Aralık 2021 , 10:32
  • Leiurus

   Ben uzun uzadıya en üstteki mesajımda bunun gizli faiz olduğunu ve devletin kasasından çıkacak paranın helal kazançlardan vergisi kesilen ve hiçbir şekilde vadeye, faize bulaşmamış Müslümanların cebinden ödeneceğini yazdım. Bence bile isteye bu duruma ortak olmamak gerek.

   27 Aralık 2021 , 14:23
 • Süleyman Akseki

  Olayı derinden görenler burada çoğu cevabı görmüş olacaklardır.
  Büyük çoğunluğumuz elimizdeki para erimesin diye, yeni kazanç kapıları arıyoruz tabii.
  Karakteri bozulmuşlar ve büyük bir kısım da taraf tutanlar da, gerçekleri bile öngörseler asla ve asla gerçekleri söylemeyeceklerdir. Kısacası elinizdeki paranıza, malınıza ve en önemlisi sağlığınıza dikkat ediniz.

  26 Aralık 2021 , 22:04
 • ali

  kardeşim vade sonu hem doların arttıysa farkını hemde mevduat faizini birlikte alacaksın dolar düşmüşse yatırdığında deger neyse ardan alacaksın ve mevduat faizini alacaksın okey

  26 Aralık 2021 , 21:50

Yoruma kapalı.