Kazakistan’da “15 Temmuz” !!!

Sevgili dostlarım, tüm herkese güzel ve sağlıklı bir gün diliyorum…
Bugün sizlere Kazakistan’da yaşanan durumun analizini paylaşacağım.

Son yıllarda Kazakistan’da atılan demokrasi adımları, büyüyen ekonomi birilerini rahatsız etmiş durumda. Kimi rahatsız etti? Tabi ki İsrail’i rahatsız etti! Ufak bir gösteriyle istifa sunan mevcut hükümet olayların büyümesine neden oldu. Bu süreçte cumhurbaşkanının akıl, cesaret ve feraseti tüm dengeleri değiştirmiştir.
Her ne kadar basına olay anları, neden ve niçinleri olduğundan farklı yansıtılmış olsa bile Kazak istihbaratı ve cumhurbaşkanı bu olayların olacağından haberdardı çünkü mevcut başbakan ve ekibinden bir kaç siyasetçi maalesef geçmiş bağlarından kopamamış ve ülkenin eksen değişimi, demokratik atılımları, yeni ilişkiler gibi konuların hızla ilerlemesinden dolayı rahatsız olan ortaklarına biat ederek, senaryosu önceden yazılmış, dış ülkelerde eğitilmiş militan grupları harekete geçirerek olası bir devrim sürecini işletebileceklerini düşündüler.

Nedensiz ve gereksiz bir erken istifayla sürecin mihmandarını Nursultan ve onun adamı olan mevcut cumhurbaşkanını topun ağzına koyarak süreci sonuçlandırmayı düşündüler ama durum tam aksi bir yön aldı.

Başaramadılar. Aslına bakılırsa ülkemizdeki FETÖ olayının değişik bir versiyonu Kazakistan’da yaşandı. Bizde 15 Temmuz, Kazakistan’da 2 Ocak; sadece tarihler ve hainlerin isimleri değişik ama sonucu sizinle paylaşmış olayım; süreç Kazakistan’ın bağırsaklarının temizlenmesiyle sonuçlanacaktır ve istifa eden hükümet görevlilerinden birçoğu bu konuda yargılanacak, Kazak halkına hesap verecektir.

İsrail ise bir kez daha Türk coğrafyalarında Türk’ün tokadını yemesiyle kalacaktır.

Ayrıca sevgili canlar bilmelisiniz ki Rusya Kazakistan’a girmedi! Bu saçma sapan uyduruk hezayanları olan insanlara itibar etmeyiniz.

Ayrıca KGAÖ (Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü) olarak Misyon gereği, birliğin misyonu gereği Kazakistan’da sokak eylemlerini bastırmak için Cumhurbaşkanı tarafından davet edildi.

Kardeş ülkemiz Kazakistan halkına geçmiş olsun diliyorum.

Bu süreçte yaşamını kaybetmiş hem kolluk kuvvetlerine hem de masum kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum…

Kaan SARIAYDIN

Bu gönderiyi paylaş

Comments (10)

 • Mehmet

  Keşke Turan ordusunu davet etselerdi, çok güzel bir mesaj verilirdi.İnşallah en kısa zamanda huzur gelir tekrar

  9 Ocak 2022 , 12:43
 • Fatih

  Sevgili Canlar Ben Özlü Bir Söz Söylemek İsterim. Ümitsizliğe Kapılmayın. Bu yüzyıl öyle bir yüzyıl ki TÜRK’E DOKUNAN YANAR. TÜRK’Ü BOYUNDURUK ALTINA ALMAYA KALKAN BOĞULUR. TÜRK AKLIYLA OYNAMAK İSTEYENİN AKLINI ALIR. CESARETİ OLAN GELSİN, ALLAH, HAKKI ATAKTA TUTMAYA ÇALIŞANLARIN YANINDADIR. Saygılar.

  9 Ocak 2022 , 01:26
 • Metin Yılmaz

  Ağzınıza yüreğinize sağlık Ustat

  6 Ocak 2022 , 23:18
 • Ersin

  Hocam ben Türk birliğinin baki ve başarılı olacağına inanmıyorum,
  Ben istanblun en çok mülteci barındıran semtlerinden Zeytinburnunda düğün saloncuyum,
  Türkmen, afgan, arap,kırgız,vs,
  Hiçbiri nin biz Türklere,minnettarlığı yok, türk, kardeş dediklerimiz biz Rus uz diyor,Arap, kardeş dediklerimiz siz türkler diyor, kendimizi aldatmayalım,
  Biz lazıyla, kürdüyle, türküyle beraber bütün üz, kimsemiz yok

  6 Ocak 2022 , 18:53
 • Nezih

  İnsallah yazdıklarınız dogrudur. Ama bu işin arkasında rusya var gibi duruyor. Ayrıca Türk Devletleri Teşkilatını da bayaği baldalayacak gibi.

  6 Ocak 2022 , 18:37
 • Sadık YILDIZ

  Kaleminize ve ilminize sağlık .
  Her zamanki gibi, yangına körük olmayı seçen,yangın körükçüleri yerine daha gerçekçi yüreklendirici
  Sözler söylüyor ve yazıyorsunuz.
  Sizin diliniz,
  Okuyanları ve
  Dinleyenleri
  Kendine getiriyor…

  Türkiye PRANGALARINDAN kurtuldukça Söylemleriniz aklıma geliyor. Sağolun.. saygilar

  6 Ocak 2022 , 15:55
 • Afqan Musayev

  Merhaba Kaan bey. Sizin soyledikleriniz ” okeyanusda dir kac damladir. ” Yıllarca halkın malıni kapan, hırsız , hakimiyyet zelileri ve onların akrabaları quldur ve talançı memurlar sebep oldular bu olaylara. Siz bu camiyelerin içinde yaşamıyorsunuz. Bu sebepden bu olayları anlamanız cetin ola bilir. Lakin insanlar – ilk önce bir türk kibi deyil , adi bir insan kibi düşünmek mecburiyyetindedirler. Şu insanlar milliyyetinden ve dininden asılı olmayarak kimin onlara rahat heyat vereceklerini bekleyirler. Açik söylemem lazım ki, şu insanlar Türkiyeni deyil, zamaninda onlara eğitim ve ekmek.vermiş Rusiyanı seçirler. Halkdan olan hiç bir kazax evine , ailesine Türkiyeden ekmek, para ğetire bilmir. Lakin Rusiya bu 80% insanlarin ekmek yeridir. Melesef şu hal tüm Orta Asiya , Kafkasiya, kibi devletlerde ayni durumdadir. 21-ci yüzyılin SULTANLARİ hamiya kul olarak yanaşırlar. Devletleri ise dedesinin mali kibi kullanirlar. TÜRK BİRLİYİ o zaman ola biler ki, şu insanlar kul kibi deyil, bey kibi hiss etsinler. Kulun türk, zenci, rus, ve. S. Olmasinin bir anlamiyok. Kul kuldur., Kul kibi düşunur!!!

  6 Ocak 2022 , 14:47
  • Kanturaoğulları

   Vay be ruslara bak sen be maşallah melek gibiymiş , ekmek veriyormuş herkese doğru ya sende haklısın örneğin rakam önemli değil 5 liraya aldığı(sömürdüğü) petrol, doğalgazı kaç katına satıyor acaba?????= işte birilerinin kuyruğuna basınca böyle oluyor. Ama gerçekçi olim bizim esnaflarda da çok böyle var biri stokları kaldırır örnek sigara raftan zam geliyor diye , diğeri aynı kalitedeki malı başka yere göre 3 katı üstüne satar, marketlere hiç gelmim zaten aslanım sen sokaktaki insana bakarsan it çakaldan çok ne var,esas olan vatanı için davaya girmiş ve devletin en üst ‘TEK’i stratejik aklına bak esas Budur. He hain olcam diyen varsa(okyanusta damlacık altında değil tsunami altında kalacaksınız)

   6 Ocak 2022 , 16:19
  • Kanturaoğulları

   Rus oraya girmiş girmemiş mesela buda değil kimse bizim gibi yaklaşmıyor diğer ülkelere yüzden bence bir tutma bizi Ruslarla . Zaten girdiği yerlerde de bizim gibi değil Rusya sonuçta sömürgeci değiliz diğer devletler gibi devlet aklı olarak.

   6 Ocak 2022 , 16:32
 • Elsever

  Merhaba hocam simdi Türkiyə və türk devletler təşkilatı durumu nə olacaq niye bu kadar gec tepki veriyorlar Rusiya Belarusdan sonra kazakhstan kontrol altına alıyor oraya Türk askeri girməlidir aynı karabağ senaryosu yaşandı Allah İslam bütün mazlumlarin yardımçısı olsun

  6 Ocak 2022 , 14:28

Yoruma kapalı.